Zazwyczaj decyzja o pójściu na terapię dla par wiąże się z dużą odwagą i poprzedzona jest długim procesem decyzyjnym. Obecnie związki raczej kończą się, gdy pojawiają się trudności i niewiele osób ma chęć, aby przepracować dotykające je problemy. Jeżeli już do wizyty u terapeutki/terapeuty dla par ma dojść – warto zastanowić się nad tym, czy wszystkie osoby w parze rzeczywiście tego chcą. Jeżeli obaj, obie, czy oboje stwierdzicie, że terapia jest Wam potrzebna, jest to odpowiedni moment na poszukanie odpowiedniej do tego osoby. Później przyjdzie kolejny trudny moment – przyznanie się obcej osobie, że między Wami nie jest w porządku…
Nadrzędnym celem terapii dla par jest przebudowanie relacji między osobami w związku i stworzenie dla nich bezpiecznej przestrzeni do wyrażania swoich emocji. Oczywiście każda para posiada też swój własny (nie zawsze świadomy) cel, który chce we współpracy ze specjalistą/specjalistką osiągnąć. Terapia dla par jest korzystna na poziomie jednostki – pozwala zrozumieć siebie, swoje oczekiwania, blokady i lęki wobec partnera/partnerki – ale i też dla pary – rozwiązuje konflikty, wypracowuje nowe sposoby porozumiewania się itp. Terapeuta/terapeutka nie może stać po żadnej ze stron, powinien/powinna poświęcać tyle samo czasu na wypowiedzenie się dla każdej osoby w parze. Dla wielu osób wyzwalające jest to, że jakaś osoba z zewnątrz zajrzy w głąb ich relacji i nazwie to, co się między nimi dzieje. Często takie obiektywne podejście może już na wstępie rozwiązać wiele kwestii, których znajomi, czy rodzina nie są w stanie dostrzec w funkcjonowaniu pary.
Terapia dla par może trwać długo – jej czas trwania zależy od wielu czynników po stronie pary, od ich zaangażowania i motywacji do zmiany. Niestety często jest tak, że osoby przychodzą do psychologa/psycholożki i oczekują, że on swoim wysiłkiem i doświadczeniem uleczy związek; nie zauważają, że punkt ciężkości jest po ich stronie. W niektórych nurtach psychoterapii bywa tak, że oprócz pracy w parze, każda osoba z pary pracuje również indywidualnie z oddzielną osobą. Warto zwrócić uwagę na to, w jakim nurcie psychoterapii pracuje osoba, do której chcemy się udać – psychodynamicznym, systemowym, poznawczo-behawioralnym, lub innym.
Kiedy powinno się skorzystać z terapii dla par?
Przed pójściem na terapię dla par, warto rozważyć kilka kwestii. Czy problem między Wami nie trwa już zbyt długo? Przedłużające się kłótnie i eskalacja negatywnych emocji to ważny objaw, który powinien skłonić do odbycia wizyty u terapeuty_terapeutki par. Im szybciej zdecydujecie się na skorzystanie z pomocy, tym lepiej. Zdarza się, że pary, które są skonfliktowane od 10 lat, pod wpływem terapii rozstają się. Może to się wydawać smutne, ale prawdopodobnie dla tych osób właśnie to jest rozwiązaniem problemu.
Zastanówcie się, co chcecie osiągnąć podczas terapii. Jeżeli oboje/obaj/obie chcecie dalej trwać w relacji, powinniście/powinnyście skorzystać z pomocy. Czasami ludzie chodzą na konsultacje dla par, aby mieć dowód, że poczyniono wszelkie próby ratowania związku, ale i tak nie wyszło. Jest to swego rodzaju mechanizm obronny, który pozwala wyjść z sytuacji zwycięsko i zmniejszyć poczucie winy.
Jeżeli w związku występuje przemoc: fizyczna, psychiczna, ekonomiczna bądź seksualna – koniecznie skorzystajcie z pomocy. W takiej sytuacji najważniejsze jest powstrzymanie przemocy, zaprzestanie działań przestępczych i zabezpieczenie ofiary. Zdarza się tak, że przemocowe relacje trwają dalej – wtedy wszystkie zaangażowane w nie osoby powinny uczestniczyć w terapii (partnerskiej, lub indywidualnej)..
Jeżeli związek Was ogranicza, nie pozwala Wam być w pełni sobą, jest dużo zazdrości i niejasności – warto pójść na terapię dla par.
Czy terapia dla par rzeczywiście działa?
Według badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Stowarzyszenie Terapii Małżeństw i Rodzin, rodziny i pary, które uczestniczyły w sesjach terapii, wskazywały na wysoki poziom zadowolenia pacjentów i pacjentek. Ponad 98 procent ankietowanych stwierdziło, że terapia była dobra lub doskonała, a ponad 97 procent ankietowanych stwierdziło, że otrzymało potrzebną pomoc. Po pracy z terapeutą/terapeutką par 93 procent pacjentów/pacjentek stwierdziło, że ma bardziej skuteczne narzędzia do radzenia sobie z ich problemami. Respondenci i respondentki zgłaszali_ły również poprawę zdrowia fizycznego i zdolność do lepszego funkcjonowania w pracy po ukończeniu terapii.
Niestety wiele osób uważa, że o powodzeniu terapii dla par świadczy to, czy związek przetrwa. Liczą, że terapeuta/terapeutka magicznym sposobem uratuje ich relację. W niektórych przypadkach terapia dla par działa poprzez przekonanie pary, że nie jest w zdrowym związku i poprzez udzielenie parze zachęty, której potrzebują, aby właściwie zakończyć związek. Według niektórych badań, około jedna czwarta par, które otrzymują terapię par, donosi, że ich związek jest gorszy dwa lata po zakończeniu terapii, a do 38 procent par, które otrzymują terapię par, rozwodzi się w ciągu czterech lat od zakończenia terapii. Wygląda, więc, na to, że nie dla wszystkich par najlepszym rozwiązaniem jest pozostanie w związku.
Zazwyczaj ludzie uważają, że rozwój jest bardziej bolesny niż trwanie w niesatysfakcjonującym związku. Istnieje wiele czynników, które mogą powodować cierpienie w związku. Niewiele osób chce się do tego przyznać, ale zdarzają się sytuacje, w których wejście w związek było błędem i należy go zakończyć. Jeśli jednak zbudowało się wspólne życie, założyło rodzinę i dzieliło razem lata, to jest to decyzja, którą należy podjąć bardzo ostrożnie – pomóc w tym może właśnie terapia dla par.
Artykuł przygotował psycholog, seksuolog z Warszawy - Dominik Haak
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)