Używamy ciasteczek do celów statystycznych aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich używanie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności i cookies.

Nowa wersja Psychopracy - ważne informacje

Już wkrótce ruszamy z nową wersją portalu. W związku z tym, mamy do przekazania kilka ważnych informacji.

  • Od 19 listopada 2023 dodawanie nowych ogłoszeń będzie możliwe tylko w wersji beta dostępnej pod adresem https://beta.psychopraca.net.
  • Nowa wersja Psychopracy będzie w pełni uruchomiona 18 grudnia 2023.
  • Jeśli chcesz zobaczyć oferty dodane po 19 listopada 2023 lub dodać nowe ogłoszenie, przejdź do wersji beta.
  • Wciąż możesz przeglądać ogłoszenia dodane w ramach starej wersji portalu.
  • Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zmian, kliknij tutaj.

W jakich zawodach obowiązują Psychotesty do pracy? Na czym polegają?

Definicja psychotechniki budzi wiele kontrowersji i nieporozumień. Można jednak przyjąć, że psychotechnika polega na dopasowaniu pracowników spełniających wymogi do określonego stanowiska bez uwzględnienia optymalizacji środowiska pracy.

Rozwój technologiczny nieustannie podnosi wymagania psychotechniczne, więc konieczne jest zwrócenie uwagi na całościowe psychologiczne uwarunkowania osobowości, motywacje i uwarunkowania społeczne uwzględniające warunki pracy na danym stanowisku. Specyficznym narzędziem badawczym stosowanym przez psychologów są obiektywne, wystandaryzowane oraz rzetelne psychotesty. Testy psychologiczne są koniecznością zwłaszcza w przypadku zawodów, które wymagają zaufania społecznego. Są czynności zawodowe bezpośrednio wiążące się z bezpieczeństwem i odpowiedzialnością za życie ludzkie. Praca w tych zawodach wymaga udowodnienia stabilności emocjonalnej. Kandydaci i pracownicy wykonujący te zawody okresowo muszą przejść weryfikację potwierdzającą ich przydatność do wykonywania określonej pracy.

W jakich zawodach są wymagane testy psychologiczne?
 

Najogólniej można powiedzieć, że testy są wymagane we wszystkich zawodach związanych z wysoką odpowiedzialnością za bezpieczeństwo i zdrowie otaczających ich ludzi. Dokładne regulacje są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie prac wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej z 28 maja 1996 roku, które określa listę profesji wymagających szczególnej sprawności psychofizycznej. 

Do najpopularniejszych zawodów, których wykonywanie uzależnione jest od pozytywnych wyników testów psychologicznych zaliczamy:

  • pracowników służb mundurowych

  • kierowców zawodowych (zobacz: psychotetsy dla kierowców)

  • maszynistów

  • motorniczych

  • operatorów maszyn budowlanych i transportowych

  • kontrolerów ruchu

  • pilotów lotniczych i morskich

  • osoby pracujące z materiałami wybuchowymi

  • sędziów

  • instruktorów i egzaminatorów nauki jazdy

  • oraz inne osoby skierowane na testy przez pracodawców.

Testy psychologiczne są obowiązkowe również dla kierowców skierowanych na badania przez Policję, Prezydenta Miasta lub Starostę. Osoby te najczęściej prowadziły samochód pod wpływem alkoholu, przekroczyły limit punktów karnych lub uczestniczyły w wypadku drogowym w którym ktoś został ranny lub poniósł śmierć.

Badania psychologiczne - przebieg
 

Badania psychologiczne często wywołują niepotrzebny stres, dlatego należy przybyć wypoczętym i wyspanym. Bezwzględnie nie wolno spożywanie alkoholu dzień wcześniej. Przebieg badania psychologicznego może być różny, bo zależy on od wykonywanej przez badanego profesji. Najczęściej badanie podzielone jest na dwa etapy.
Pierwsza część teoretyczna polega na wypełnieniu testów pisemnych, określających sprawność umysłową, koncentrację, poszczególne cechy charakteru i temperament badanego. Wykorzystuje się testy rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Instytut Transportu Samochodowego.
W drugiej części psychotestów w badaniu stosuje się aparaturę pozwalającą określić predyspozycje psychofizyczne takie jak refleks, podzielność uwagi, spostrzegawczość, ocenę odległości i inne. Testy można wykonać w poradniach zajmujących się psychologią pracy i transportu na przykład należących do Grupy Scanmed.

Artykuł sponsorowany

Inne artykuły

Nowa wersja Psychopracy - ważne informacje i korzyści

Mamy dla Was ważne ogłoszenia dotyczące zmian na portalu Psychopraca. Ruszamy z nową wersją Psychopraca 2.0 (beta) od 19 listopada 2023 roku. W związ...

Czytaj więcej

Testy psychologiczne - czym są i jak powstają?

Testy psychologiczne to popularne narzędzia diagnostyczne, z których korzystają przede wszystkim psycholodzy. W przypadku niektórych narzędzi, dopuszc...

Czytaj więcej

Nieś pomoc w rozwiązywaniu problemów! Studiuj psychologię na WSB-NLU!

Chcąc studiować psychologię, warto rozważyć uczelnię stawiającą na praktykę i doświadczenie....

Czytaj więcej
Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

Komentarze (0)

Brak komentarzy.